mediateka

Śmierć, żałoba, życie

Śmierć, żałoba, życie

ks. Marek Dziewiecki; magazyn katolicki "Źródło"; nr 44/2006

W artykule poruszane są następujące tematy: odmienność spojrzeń na śmierć; fazy życia; trudności w obliczu śmierci kogoś bliskiego; kobiety i mężczyźni w obliczu żałoby; potrzeba rytuałów i obrzędów żałobnych i w obliczu żałoby; fazy dojrzale przeżywanej żałoby; towarzyszenie ludziom w żałobie; życie wieczne w doczesności?

Czytaj tutaj

“Czas rozstania - żałoba”

“Czas rozstania - żałoba”

oprac.: s. Irena Złotkowska WDC, s. Anna Czajkowska WDC; portal katecheza.info; 2005

W artykule poruszane są następujące tematy: cierpienie; modlitwy rozstania; etapy żałoby; zewnętrzne znaki żałoby; modlitwa za zmarłych; na zakończenie - litania za zmarłych

Czytaj tutaj 

"Ucieczka od śmierci"

ks. Andrzej Niczypor SJ; magazyn salezjański "Don Bosco"; nr 10/2007 (71)

Krótki artykuł o żałobie, o różnych stratach, o etapach żałoby,  jak pomóc i jak sobie radzić w żałobie. Fragment: "Każda z wymienionych strat wymaga opłakania, tj. emocjonalnego stanięcia w prawdzie, że kogoś i coś straciłem i tego nie da się odwrócić. Jest to często moment krytyczny, ale odreagowanie jest trampoliną pomagającą zacząć na nowo. Opłakanie nie jest łatwe - często człowiek nie ma lub nie chce mieć czasu na takie odreagowanie, stąd rzuca się w wir załatwiania różnych spraw, za co potem płaci zwykle stanami depresyjnymi.”

Czytaj tutaj 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.