Pierwsze czynności prawne po stracie bliskiego

Urlop okolicznościowy

Na czas formalności związanych z pochówkiem pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy, o którego udzielenie należy zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy. Wymiar urlopu zależy od stopnia pokrewieństwa: dwa dni przysługują w przypadku zgonu małżonka, dziecka, rodzica, ojczyma, macochy. Jeden dzień w przypadku zgonu rodzeństwa, babci, dziadka lub innej osoby pozostającej na naszym utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką. Jest to dodatkowy urlop, niewliczany do puli urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca nie może odmówić pracownikowi urlopu okolicznościowego, jeśli ten w dostatecznym stopni uprawdopodobni wydarzenie, na jakie chce otrzymać zwolnienie.
W celach dowodowych zawsze konieczne będzie przedłożenie aktu zgonu.

Wymiar urlopu okolicznościowegoWydarzenie
2 dni Ślub pracownika
2 dni Narodziny dziecka pracownika
2 dni Zgon i pogrzeb małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy
1 dzień Ślub dziecka pracownika
1 dzień Zgon i pogrzeb siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka pracownika
1 dzień Zgon i pogrzeb innej osoby, będącej na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką pracownika,


Źródło grafiki : https://www.infor.pl/prawo/praca/urlopy-pracownicze/262430,Jaki-jest-wymiar-urlopu-okolicznosciowego.html
Podstawa prawna: § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

Drodzy Czytelnicy! Dokładamy wszelkich starań, aby nasza strona była Wam jak najbardziej pomocna. Pamiętajcie jednak, że każda życiowa sprawa, problem, zagadnienie jest wyjątkowe i indywidualne, może wymagać profesjonalnej pomocy.
Nasza strona nie jest poradnikiem, ani encyklopedią wiedzy.
Fundacja Nagle Sami, nasi współpracownicy i przyjaciele dokładają wszelkich profesjonalnych starań, ale ze względu na zawiłość większości spraw, nie mogą ponosić odpowiedzialności, za działania podejmowane przez Was na podstawie zawartych tu informacji.

© 2012 Fundacja Nagle Sami. Wszelkie prawa zastrzeżone.